CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW
SŁOWNIK PRAWO CZYSTA ENERGIA OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII
DOM PASYWNY DOM ENEROOSZCZĘDNY CERTYFIKACJA PORADY KONTAKT


JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ


  Ekrany zagrzejnikowe
  Zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie można realizować również przez fragment przegrody zewnętrznej, w obrysie której znajduje się grzejnik czyli przez wnękę grzejnikową. W technologii tradycyjnej grzejniki umieszczane były we wnękach grzejnikowych o bardzo małej izolacji termicznej. Przyczyną nadmiernych straty ciepła są: zdecydowanie wyższa temperatura generująca przy grzejniku większy strumień ciepła oraz gorsza izolacja termiczna ściany w miejscu wnęki.

  Termostaty
  We wszystkich pomieszczeniach domu bardzo często utrzymywana jest ta sama temperatura. Nie ma jednak potrzeby, by wszystkie pokoje były tak samo ogrzewane - najważniejsze są wnętrza, w których przebywa się w ciągu dnia, sypialnie natomiast mogą pozostać chłodniejsze. Czasem chcemy podnieść temperaturę, na przykład w łazience, i wtedy zazwyczaj wykorzystujemy do tego celu grzejnik elektryczny. Z kolei w kuchni, dzięki ciepłu rozpraszanemu podczas gotowania, często panuje wyższa temperatura. Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie energii jest regulacja temperatury. Można to zrobić zakładając termostaty na grzejniki, aby zróżnicować temperaturę w pomieszczeniach. Za pomocą termostatu programowanego temperaturę można obniżyć, gdy mieszkańcy są poza domem - w pracy, w szkole lub na wczasach. Ustawienie temperatury o 1 stopień niżej oszczędza ok. 6% energii cieplnej! Pomieszczenie, które nie jest używane przez dłuższy czas może być ogrzewane tylko do temperatury 16°C, a nie 20°C, która jest utrzymywana, gdy przebywają w nim ludzie.

  Wentylacja
  Właściwa wentylacja to klucz do oszczędnego gospodarowania energią. Podczas wietrzenia pomieszczeń należy całkowicie otworzyć okno, ale tylko przez krótki czas. Pozwoli to na wymianę powietrza, ale zapobiegnie wychłodzeniu się ścian i mebli. Odpowiednia wentylacja może przynieść nawet 25% oszczędności energii cieplnej. Podczas wietrzenia należy otworzyć całkowicie wszystkie okna przez ok. 5 minut, a następnie je zamknąć. Umożliwi to wymianę powietrza w pokoju, ale nie pozwoli na wychłodzenie ścian i mebli (które musiałyby nagrzać się ponownie). Pozostawienie uchylonych okien sprawia, że powietrze cały czas krąży. Otworzenie ich zbyt szeroko może spowodować utratę ciepła.

  Inne sposoby na oszczędzanie ciepła
  • Nie zakrywaj grzejników, ponieważ zmniejszy to krążenie ciepła. Umieszczenie mebli lub zasłon między kaloryferem a wnętrzem pokoju zmniejszy przepływ ciepła w stronę pokoju, przez co więcej ciepła ucieknie przez ściany i okna. Usunięcie tych przedmiotów może przynieść nawet 10% oszczędność ciepła!
  • Nie należy stawiać lodówki obok grzejnika lub piekarnika. Oba urządzenia emitują ciepło. Lodówka będzie działać bardziej efektywnie w chłodniejszym miejscu. Jeśli zostanie umieszczona obok źródła ciepła, zużyje więcej energii elektrycznej na utrzymanie temperatury chłodzenia.