CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW
SŁOWNIK PRAWO CZYSTA ENERGIA OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII
DOM PASYWNY DOM ENEROOSZCZĘDNY CERTYFIKACJA PORADY KONTAKT


BUDYNKI ENERGOOSZCZĘDNE


    Budynek energooszczędny - czyli jaki ?
    Jest to budynek, w którym zastosowano rozwiązania projektowe i techniczne umożliwiające użytkowanie go przy małym zużyciu energii, przy zapewnieniu komfortowych warunków higieniczno-sanitarnych. Inaczej mówiąc to taki dom, który zużywa relatywnie mało energii potrzebnej do jego eksploatacji, a zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń.

    Budownictwo energooszczędne jest inteligentną technologią budownictwa, umożliwiającą uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego i budowę budynku o niskim zużyciu energii, czyli o niskich kosztach eksploatacji. Uzyskuje się to poprzez ograniczenie zużycia energii w zakresie ogrzewanie budynku, podgrzania ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej. Obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną osiąga się poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i odpowiednich okien ciepłochronnych, unikanie mostków termicznych oraz zachowanie szczelności budynku.

    Dobrze ocieplone i dokładnie wykonane budynki potrafią zużywać tylko 30 kWh/(m2a)).

    Najwyższą obecnie formą budownictwa energooszczędnego są budynki pasywne.

    Co wpływa na wielkość strat ciepła w domu:

    • wielkość budynku - ogrzewana powierzchnia, kubatura
    • kształt oraz to, czy jest piętrowy, czy parterowy
    • liczba i wielkość okien, powierzchnia przeszkleń
    • układ pomieszczeń i usytuowanie okien względem stron świata
    • materiały zastosowane do wykonania ścian, dachu, podłogi, grubość izolacji termicznej
    • rozwiązania architektoniczne sprzyjające powstawaniu mostków termicznych
    • jakość wykonania ocieplenia domu
    • odpowiedniej jakości wentylacja.


    Jak zaprojektować i wykonać energooszczędny dom:

      Ukształtowanie budynku - bryła:
    • Jeśli dom ma być energooszczędny, musi mieć zwartą bryłę. Szukając projektu takiego domu, warto sprawdzić, jaki jest stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do jego kubatury, czyli A/V. Im będzie mniejszy, tym lepiej.
    • Najlepiej, gdy dom będzie wybudowany na planie prostokąta, z prostym dwu-, a najlepiej jednospadowym dachem, bez wykuszy i lukarn. Do największych strat ciepła dochodzi w narożnikach i załamaniach przegród, więc im będzie ich mniej, tym lepiej. Dom o prostej bryle jest też tańszy w budowie, a wykonawcy mają mniej okazji, by popełnić błędy.
    • Zdecydowanie mniejsze straty ciepła w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni występują w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym niż w parterowych. Do znaczącej części strat dochodzi przez dach, a w domu parterowym powierzchnia dachu jest największa w stosunku do powierzchni użytkowej. Jeśli dom ma być energooszczędny - nie będzie parterowy.
    • Zwiększając powierzchnię przegród zewnętrznych od południowej strony domu, zmniejsza się jego zapotrzebowanie na energię. Wynika to z zysków ciepła od nasłonecznienia, które od strony południowej w polskich warunkach są na tyle duże, że przewyższają dodatkowe straty ciepła wynikające ze zwiększonej powierzchni przegród. Z tego samego względu na południowej elewacji projektowane są duże okna oraz różnego rodzaju szklane przybudówki, oszklone hole i tarasy najkorzystniejszy jest dom z dachem jednospadowym

      Bardzo ważne są okna:
      Czy wystarczy zamówić okna o niskim współczynniku przenikalności termicznej ? - oczywiście że nie !
      Duże przeszklenia od podłogi do sufitu w pomieszczeniach, w których zależy nam na komfortowej temperaturze, są równoznaczne z dużymi stratami ciepła unikać sytuacji, w której duże okna znajdą się w ogrzewanych pomieszczeniach od północy. Istotny jest także sposób osadzenia okien i drzwi. W ścianach dwuwarstwowych powinny się znaleźć jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, natomiast w ścianach trójwarstwowych należy je osadzić w płaszczyźnie warstwy ocieplenia.

      Jaki przyjąć układ pomieszczeń:
      Dom potrzebuje mniej energii do ogrzewania, gdy pomieszczenia są w nim usytuowane w taki sposób, że od północy znajdują się jedynie te o funkcji pomocniczej - na przykład schowek, garderoba, pomieszczenie techniczne, garaż. Regulując odpowiednio instalację grzewczą, można utrzymywać w nich temperaturę niższą niż w pomieszczeniach, w których stale przebywają mieszkańcy, bez szkody dla ich komfortu. Możliwe jest też zmniejszenie powierzchni lub nawet całkowita rezygnacja z okien w pomieszczeniach na północnej elewacji

      Izolacja termiczna przegród budowlanych:
      Trzeba zadbać o staranne docieplenie przegród zewnętrznych budynku odpowiednio grubą warstwą izolacji termicznej. Największe straty ciepła wynikają z tego, że przenika ono przez ściany i dach domu.
      Do znacznych strat ciepła dochodzi przez tzw. mostki termiczne, czyli miejsca zaizolowane gorzej niż reszta przegród budowlanych. Występują one najczęściej na połączeniu płyt balkonowych ze stropem, w wieńcach, nadprożach, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych. Wszystkie te miejsca wymagają starannego ocieplenia. Należy unikać projektowania i wykonywania balkonów, których płyta jest połączona ze stropem, ponieważ straty ciepła wynikające z takiego rozwiązania są bardzo duże. Lepiej, aby balkon był dostawiony do budynku na własnej konstrukcji.

      Wentylacja
      Jeśli dom ma system wentylacji grawitacyjnej, to trudno go uznać za energooszczędny. Ciepło tracone jest wraz z powietrzem wypływającym z domu przez kratki wentylacyjne. Udział strat ciepła na wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%. Warto zainstalować w domu urządzenie do jego odzysku z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator.

      Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w domu wcale nie musi być droga. Trzeba tylko przemyœleć sprawę wentylacji wczeœniej na etapie projektowania, a nie odczujemy kosztów instalacji wentylacji mechanicznej w budowie domu. Będziemy się cieszyć na etapie zamieszkania œwieżym i zdrowym powietrzem w domu oraz komfortem zamieszkania. WyraŸnie niższe też będš koszty ogrzewania.


Mielec świadectwo
0 50 100 150 200 250 300 350 400 450 500 >500
energetyczne budynku

Ekspert certyfikacji termoenergetycznej budynków - Mielec 2010
Analizy, opinie i doradztwo.

Jak zmniejszyć koszty produkcji? Jak ograniczyć koszty eksploatacji obiektów, maszyn i urządzeń ?
Samo obiżenie kosztów ogrzewania hal przemysłowych i magazynowych nie wystarczy. Wyposażenie budynków produkcyjnych i magazynowych to nie tylko instalacje sanitarne, elektryczne, windy, zsypy itp. urządzenia ale również zabezpieczenia chroniące elementy budynków, składowane towary i materiały przed udarami, wydzielające trasy komunikacyjne transportowe i piesze, a także stanowiska maszyn i urządzeń, czyli wygrodzenia, odboje, bariery, barierki, zapory, osłony, odbojnice.
Akcesoria zabezpieczające obniżają koszty produkcyjne związane z naprawami po kolizjach i udarach, a także z odzkodowaniami z tytułu wypadków przy pracy.
Obniżenie kosztów energii możliwe jest również dzięki właściwej eksploatacji maszyn i urządzeń oraz przemyślane wyposażenie stanowiska obrabiarki. Oszczędne oświetlenie może przynieść wiele korzyści. Lampy przemysłowe LED do maszyn , to efektywny sposób na oszczędzanie w zakładach produkcyjnych.

Zadania te wypełniają najczęściej służby utrzymania ruchu, które dbają nie tylko o sprawność i gotowość samego parku maszynowego ale również o jego wyposażenie w niezbędne dla właściwego funkcjonowania elementy, stanowiskowe takie jak:
> oświetlenie maszynowe - oprawy przemysłowe odpowiednie na danym stanowisku pracy, ułatwiające wydajną pracę oraz oświetlające stanowisko robocze zgodnie z wymaganiami,
> podesty podłogowe warsztatowe i maty podłogowe izolacyjne ułatwiające pracę na stanowisku oraz ograniczające zagrożenie potknięciem i poślizgiem
> osłony zabezpieczające do obrabiarek zapewniające bezpieczeństwo na stanowisku roboczym spełniające wymagania dyrektywy narzędziowej i maszynowej,
> bariery odbojnice i odboje ochronne, wygrodzenia stałe i przenośne, zabezpieczające stanowiska pracy obrabiarek oraz chroniące budynki produkcyjne i magazynowe przed udarami przez wózki transportowe